Announcement

Collapse
No announcement yet.

Compared with Gasoline

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Compared with Gasoline

    Just a little humor to help ease the pain of your next trip to the pump...


    Compared with Gasoline

    Think a gallon of gas is expensive?


    This makes one think, and also puts things in perspective.


    Diet Snapple 16 oz $1.29 ....... $10.32 per gallon

    Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 .........$9.52 per gallon

    Gatorade 20 oz $1.59 ..... $10.17 per gallon

    Ocean Spray 16 oz $1.25 . $10.00 per gallon

    Brake Fluid 12 oz $3.15 . $33.60 per gallon

    Vick's Nyquil 6 oz $8.35 .... $178.13 per gallon

    Pepto Bismol 4 oz $3.85 .... $123.20 per gallon

    Whiteout 7 oz $1.39 ........ .. $25.42 per gallon

    Scope 1.5 oz $0.99 .......$84.48 per gallon


    And this is the REAL KICKER...


    Evian water 9 oz $1.49..........$21.19 per gallon?!

    $21.19 for WATER - and the buyers don't even know the source.

    (Evian spelled backwards is Naive.)



    So, the next time you're at the pump, be glad your car doesn't run on water, Scope, or Whiteout, or God forbid Pepto Bismal or Nyquil.




    Does Wayne Brady have to slap a B!tch?

  • #2
    Re: Compared with Gasoline

    im still gonna mumble under my breath and kick my tires pumping gas in a few hours....

    Comment


    • #3
      Re: Compared with Gasoline

      Pretty funny. I know the thread is a joke but all those items are not necessities like gas is. I mean a bottle of Nyquil and pepto bismal are not used everyday, they will last a while. Plus a gallon of Wal-mart brand water is $0.57 therefore it is a lot cheaper than gas. That Evian water is for idiots who think they are drinking cleaner water. In this economy you have to be smart. For instance the vending machines at work sell a 20 oz bottle of soda for $1, I can buy a 2 liter for $1.19. Therefore I just keep a 2 liter in my drawer at work and get ice from the ice machine when I need it.
      NO PAIN, NO GAIN
      KNOW PAIN, KNOW GAIN





      Comment


      • #4
        Re: Compared with Gasoline

        YEP...BUT, UHHH MOST THAT SHIT WOULD LAST ME AT LEAST 2 WEEKS IF I BOUGHT IT BY THE GALLON.
        HE WHO MAKES A BEAST OF HIMSELF, GET'S RID OF THE PAIN OF BEING A MAN!!


        http://www.infinitymuscle.com/forum.php







        "Actually for once your actually starting sound quite logical!"-djdiggler 07/10/2007

        I LOVE BOOBOOKITTY...

        Comment


        • #5
          Re: Compared with Gasoline

          For $6 you can get Gatorade powder that makes 8 gallons.

          Comment


          • #6
            Re: Compared with Gasoline

            Originally posted by DJDIGGLER
            For $6 you can get Gatorade powder that makes 8 gallons.
            WELP...THATS LIKE .75 A GALLON!!! CAN YOU FIND ME THE SHIT TO MIX MY OWN GAS WITH???
            HE WHO MAKES A BEAST OF HIMSELF, GET'S RID OF THE PAIN OF BEING A MAN!!


            http://www.infinitymuscle.com/forum.php







            "Actually for once your actually starting sound quite logical!"-djdiggler 07/10/2007

            I LOVE BOOBOOKITTY...

            Comment


            • #7
              Re: Compared with Gasoline

              the supply/demand of nyquil and gatorade isnt exactly the same as gas, but i guess these are kewl


              Comment

              Working...
              X